Právě skončený Mezinárodní dudácký festival je příležitostí připomenutí si našeho předvolebního hesla z roku 2014 – Chceme Živé město. Měli jsme tehdy spolu s mnohými našimi sympatizanty silný pocit, že Strakonice jsou z hlediska kulturního dění poměrně skromnou Popelkou.
Od počátku volebního úspěchu před čtyřmi lety jsme se snažili věci dát do pohybu – začali jsme drobnými věcmi jako bylo např. zrušení místního poplatku z pořádání kulturních a společenských akcí nebo technická podpora při pořádání soukromého kulturního počinu Strakonice nejen sobě. Největší událostí, která se ve Strakonicích pravidelně koná, je výše zmíněný dudácký festival. Strakonická Veřejnost v čele s novým ředitelem Měksu Františkem Christelbauerem přišla v roce 2016 se zcela novým konceptem pořádání tohoto festivalu – rozšířili jsme počet pódií, na kterých mohly jednotlivé soubory vystupovat na čtyři. Kromě tradičního hradu a letního kina mohli návštěvníci jednotlivá představení nově sledovat také u pivovaru a ve městě na parkovišti u kostela sv. Markéty. Zároveň jsme přistoupili k další zásadní změně, kdy všechna představení bylo možné shlédnout bez úhrady vstupného. To mělo za následek dramatické navýšení počtu diváků, kteří ve velkém počtu navštěvovali jednotlivá představení. V centru města byla vyloučena doprava, aby diváci mohli bezpečně korzovat mezi jednotlivými pódii.
Tyto zásadní změny v pojetí festivalu měly mezi Strakoňáky velice kladný ohlas a za to jsme opravdu rádi. Naším úmyslem bylo, aby festival byl dostupný pro všechny Strakoňáky a nebyly pro mnohé kladeny zbytečné překážky v podobě vysokého vstupného pro rodiny s dětmi či omezenou kapacitou letního kina a hradu. Nutno říci, že tento model festivalu otevřený nejširším vrstvám návštěvníků není nic nového, co by někde jinde už nebylo úspěšně vyzkoušeno. František Christelbauer toto vše prodiskutoval s programovým vedením festivalu, kde tento přístup byl velice dobře přijat. Proto se i při pořádání letošního 23. ročníku MDF přistoupilo opět k otevřené formě pro všechny návštěvníky těchto hudebních slavností. Festival se tak stal skutečnou výkladní skříní kulturního života ve Strakonicích, kdy tuto akci navštíví opravdu desetitisíce hostů z celé republiky i ze zahraničí.
Je třeba však připomenout, že chceme-li mít Strakonice opravdu živým městem, tak pořádání pouze dudáckého festivalu zdaleka nestačí. Co bychom chtěli obzvláště vyzdvihnout a ocenit, je pořádání letošního Kulturního léta na hradním nádvoří. Každý prázdninový víkend zde probíhalo několik akcí, které byly velice hojně navštěvované. Ať už to byla pravidelná sobotní ochotnická představení nebo nedělní programy pro děti či seniory. Na všechny akce chodilo několik stovek návštěvníků a prakticky pokaždé bylo hradní nádvoří plné. Toho si ve Strakonické Veřejnosti velice považujeme a jsme opravdu rádi, že Městské kulturní středisko se všemi svými zaměstnanci dokázalo připravit tak bohaté kulturní léto ve Strakonicích. Pomohli nám tak naplnit naše předsevzetí, aby Strakonice byly opravdu Živým městem. Za to jim patří náš dík. Poděkování patří také všem Strakoňákům, kteří sdílí náš pohled na život ve Strakonicích, podporují nás v našem úsilí a drží nám palce. Díky :-).
Břeťa Hrdlička, Rudolf Oberfalcer, František Christelbauer, Josef Zoch, Pavel Zach a Jarda Horejš
Vaši zastupitelé za Strakonickou Veřejnost