V pátek 19. 10. 2018 v 15:50, tedy 10 minut před uplynutím zákonné lhůty, byla podána námitka k průběhu komunálních voleb. Touto námitkou se bude zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích, který musí rozhodnout o všech vznesených námitkách do 20 pracovních dní. Námitku na regulérnost voleb podal lídr hnutí Změna pro Strakonice Karel Janský.
Karel Janský k tomu pro Týdeník Strakonicko uvedl: „My namítáme, že vedení města svými kroky usilovalo o likvidaci politické konkurence. Představitelé města mají možnost veřejné prezentace, a pro ostatní rozhodli o zákazu politické reklamy v městském zpravodaji. Sami pak těsně před volbami vyjeli s vlastní politickou reklamou na sloupech veřejného osvětlení, což je majetek města.“
Strakonická Veřejnost se důrazně ohrazuje proti tvrzení neúspěšného kandidáta Karla Janského, že Strakonická Veřejnost vytvářela nerovné podmínky předvolební soutěže stran a hnutí. Karel Janský mimo jiné uvádí, že nemohl inzerovat předvolební materiály ve Zpravodaji, ale to nemohla žádná strana, tedy ani Strakonická Veřejnost! Tvrdí, že jsme zakázali politické výlepy na plakátovacích plochách MěKsu, pravdou ale je, že inzerovat tam nemohly žádné strany, tedy ani Strakonická Veřejnost. Toto omezení pro všechny strany bylo vydáno již v červenci letošního roku, tedy s dostatečným předstihem, aby se jednotlivé strany mohly soustředit na jiné metody vedení předvolební kampaně. Tvrdí, že jsme zneužili sloupy veřejného osvětlení, ale inzerovat tam mohl i pan Janský se svým Hnutím změna. Inzerovalo tam např. kromě Strakonické Veřejnosti také hnutí Strakonice společně. Sloupů VO jsou stovky, my jsme si objednali a zaplatili 90 ks, ostatní byly volné! K umístění reklamy na VO už takřka 15 let existují neměnná pravidla a každá strana této plochy mohla využít. Šmidingerova knihovna v majetku města pořádala debaty politických stran, nikdo je nezakázal, každý se mohl zúčastnit. Městské autobusy vozily reklamy některých politických subjektů. Bylo na každém, jaký způsob prezentace své strany si zvolí. Mnoho bannerů bylo umístěno na soukromých plotech a pozemcích i na soukromých výlepových plochách. Poštovní schránky byly plné volebních tiskovin bez rozdílu. Politická předvolební shromáždění stran na ulicích byla všechna řádně povolena bez omezení. Trváme na tom, že podmínky měly všechny strany stejné a nikdo nebyl zvýhodněn. Z těchto uvedených důvodů i mnoha jiných vnímáme napadení proběhlých voleb Karlem Janským jako nedůvodné a především účelové. Budeme-li soudem vyzváni, jsme připraveni všechna tato nařčení věrohodně vyvrátit.
Na závěr bych chtěl uvést ještě jednu podstatnou skutečnost: stěžovatel Karel Janský, ale i někteří jiní lídři místních politických uskupení (ne všech), si stěžuje i na svých webových stránkách na masivní předvolební kampaň Strakonické Veřejnosti, které nešlo v podstatě konkurovat. Musím zdůraznit, že nic nepadá samo z nebe a to ani u získání volebních mandátů. Každý si to musí poctivě odpracovat. Za naší kampaní bylo hodiny a hodiny práce jednotlivých členů SV, spoustu vlastních prostředků taktéž jednotlivých kandidátů. Rozhodující však byla především čtyřletá poctivá práce na radnici ve prospěch strakonických obyvatel. Nepřihrávali jsme si zakázky, dělali jsme některá nepopulární opatření např. v personální politice nebo zvyšování nájemného v městských bytech, zároveň jsme se snažili šetřit kapsu nejširších vrstev Strakoňáků a přitom vytvářet příjemné město pro život. Začali jsme dělat práci, která je vidět – opravovat ulice a chodníky, drobné stavby a zařízení sloužící k rekreačnímu vyžití, ale především se nám podařilo zrealizovat společně se státem stavbu severního obchvatu (průtahu, spojky – dle naturelu uživatelů).
Poctivá práce na radnici byla rozhodujícím faktorem masivního volebního vítězství Strakonické Veřejnosti, nikoliv neuveřejněné politické inzeráty ve Zpravodaji nebo městských výlepových plochách, jak si možná mylně myslí pan Janský nebo kdokoliv jiný. Až toto pochopí, mají i oni šanci na své zvolení.
Rudolf Oberfalcer jménem Strakonické Veřejnosti