S odstupem týdne se vracím k 19.zastupitelstvu, které projednalo některé důležité body. K těm patřilo zejména přednesení zpráv o hospodaření podniků s majetkovou účastí města. Zde je potěšitelná především ta skutečnost, že všechny podniky byly v roce 2016 ziskové – Teplárnou Strakonice a.s. počínaje a Strakonickou televizí s.r.o. konče. Toto dobré hospodaření je jen potvrzením trendu, který započal v roce 2015, kdy také všechny podniky s majetkovou účastí města (vyjma Strakoniické televize) byly ziskové. Loňský rok byl tedy vůbec první, kdy všechny městské podniky byly v zisku!
Dalším důležitým bodem bylo schválení peněz pro vyhlášení urbanisticko-architektonické soutěže na dostavbu Velkého náměstí. Opět jde o první věc svého druhu, která se ve Strakonicích uskuteční. Motivací radnice je získat na základě této soutěže více návrhů, které by podnítily veřejnou diskuzi nad jedním z nejdůležitějších veřejných prostor ve městě. Věc, která tady ve Strakonicích v minulosti vůbec nebyla zvykem. Věřím, že se touto architektonickou soutěží zařadíme mezi města, která toto již dávno umí a používají soutěže tohoto typu jako běžný instrument v zásadních otázkách rozvoje veřejného prostoru měst a obcí.
Třetí věcí, kterou bych vyzdvihl, je přidělení peněz novému městskému podniku TC Přádelna Strakonice s.r.o.. Jde o peníze určené především na zhotovení projektové dokumentace na rekonstrukci budov tohoto podniku. Záměrem je tuto dokumentaci mít hotovu do konce letošního roku, následně podat žádost o dotaci právě na rekonstrukci těchto budov. V příštím roce pak chceme získat stavební povolení a v případě úspěšného získání dotace vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby.
V majetkových záležitostech šlo vesměs o běžné prodeje či výkupy pozemků, bytů ap. Za zmínku stojí prodej pozemků v průmyslové zóně Kání vrch lokálnímu investorovi v oblasti strojírenství, který má zájem postavit zde výrobní strojírenský závod a zaměstnat několik desítek lidí. To se cení.
Důležitý bod byl také projednání změny Územního plánu, jejímž cílem je neumožnit jakékoliv stavby vodních elektráren v intravilánu města Strakonice. Rozhodnutím se šlo naproti veřejnému zájmu občanů Strakonic, kteří peticemi vyjadřují opakovaně nesouhlas s možností takovou stavbu ve Strakonicích stavět.
Dalším důležitým bodem z mého pohledu bylo schválení práva stavby Společného dopravního terminálu – tedy vybudování nového autobusového nádraží v těsné blízkosti vlakového. Součástí stavby jsou také dostatečné parkovací plochy. Bohužel v mezičase přehodnotila drážní organizace SŽDC své plány a vyřadila prozatím záměr rekonstrukce strakonické nádražní budovy a v nejbližších 5 letech s touto rekonstrukcí nepočítá. Doufám, že toto rozhodnutí se časem změní.
Poslední projednávaná věc bylo odpuštění poplatků zprodlení k dluhu starší paní důchodového věku, která původní dluh městu uhradila a zbývá jí uhradit náklady spojenés vymáháním. I takové věci je někdy nutné řešit na zastupitelstvu. Doufejme, že to paní pomůže z nelehké situace.
Závěrem několik slov k průběhu zastupitelstva – starosta Hrdlička dostal od svých kolegů z koalice jednoznačný úkol, a sice řídit zastupitelstvo striktně dle jednacího řádu. To mimo jiné znamená, že přihlášený diskutující smí hovořit pouze k projednávanému tématu a to nejvýše dvakrát po dobu max. 3 minut. Cílem tohoto požadavku bylo zamezit neustálým porušováním jednacího řádu především panem zastupitelem Vondrysem, který svým nezvladatelnným chováním během jednání velice často narušuje průběh jednotlivých zastupitelstev. Jak se ukázalo hned v úvodu jednání, zastupitel Vondrys tuto změnu v řízení zastupitelstva neunesl a na protest z jednání odešel. S ním odešlo postupně daších pět zastupitelů. Později pak vše unisono komentovali jako porušení práva diskutovat k projednávané věci s tím, že se stávající koalice bojí nepříjemných otázek. Tak za prvé – pan zastupitel Vondrys slovo dostal, ale ihned chtěl projednávat personální záležitosti (jak je jeho dobrým zvykem) teplárny roku 2017, které nijak nesouvisely s projednávaným tématem hospodaření za rok 2016. Předsedající starosta Hrdlička ho na to upozornil s tím, že to může probrat pan zastupitel na konci jednání v bodě různé. Ten pokračoval dál po svém, tak mu starosta Hrdlička správně odebral slovo zcela v souladu s jednacím řádem. Pan zastupitel Vondrys to tedy vyřešil po svém – odchodem. Za druhé – všichni, co odešli rozhořčeni s ním, se vyznačují tím, že na zastupitelstvu takřka nikdy nevystupují s ničím zásadním. Pan Hlava za léta, co je v zastupitelstvu, vystoupil tak třikrát, pan Sosna prakticky totéž, paní Říhová vystupuje spíše sporadicky a to většinou jen ke kulturním tématům. Takže zloba nad neumožněním vystupovat působí z jejich úst opravdu pokrytecky. To není z mé strany nic osobního, to jen konstatuji fakt, který nelze přehlédnout. Za třetí – jaké nepříjemné otázky mají tito zastupitelé na mysli? Jsem přesvědčen, že se v koalici žádných otázek nebojíme. To spíše odchozí zastupitelé se bojí nepříjemných odpovědí. Na své otázky by totiž slyšeli, že všechny podniky jsou pod vedením této koalice v zisku, že jsme od roku 2014 za ně na radnici splatili 125 mil nasekaných dluhů a dalších 50 mil do voleb ještě splatíme. Že přesto hospodaříme tak, že si můžeme dovolit opravovat ulice, chodníky, spolufinancovat obchvat, připravovat opravu Kulturního domu, plánovat stavbu tréninkové haly pro floorbal a házenou, pořádat otevřené dudácké festivaly a městské slavnosti atd. atd. A to se špatně poslouchá, proto raději udělají z komára velblouda a v duchu tajně doufají, že svým dryáčnictvím a kraválem někoho zaujmou…
Pro nás však není důležité hádat se na zastupitelstvu tu s panem Vondrysem, tu s panem Jozou a dalšími. Pro nás je důležitější schvalovat body k projednání, jak jsem nastínil výše. To je pro nás motorem pokračovat dál, i když to není na zastupitelstvu pravda někdy jednoduché!
Rudolf Oberfalcer
zastupitel za SV